Om IKA Hordaland

IKA Hordaland er ei verksemd organisert med heimel i lov om interkommunale selskap. Samarbeidet vart skipa i 1987 og hadde i byrjinga 19 eigarkommunar. I 1994 auka talet på eigarar til 24 kommunar, men det var fyrst i år 2000 at samarbeidet vart gjort om til eit interkommunalt selskap. Eigarkommunane betaler årleg inn tilskot til drifta basert på folketall. Selskapet sitt øvste organ er representantskapet der alle eigarkommunane representert. Dei vel eit styret som forvaltar selskapet og er ansvarlege for at dette vert drive i samsvar med selskapet sitt føremål, selskapsavtalen, samt retningsliner vedteke av representantskapet. Dagleg leiar har ansvar for den daglige drifta av selskapet.

IKA Hordaland sitt føremål er å arbeide for at verdifullt arkivmateriale i eigarkommunane vert teke vare på og sikra som informasjonskjelder for samtid og ettertid, og gjort tilgjengeleg for offentleg verksemd, forsking og andre administrative og kulturelle formål, jf. Lov om arkiv § 6 (arkivlova).

 


Kontakt oss

Spørsmål kring våre arkivsamlingar og bestilling av arkiver:
Ring oss på telefon 55 30 60 90 mellom 9.00-14.30, eller send ein e-post. Vi er ofte ute på besøk hjå kommunane eller utan telefondekning inne i arkivmagasina. Vi ber om forståing for at det kan vere vanskeleg å få tak i oss på telefon.

Postadresse:

Interkommunalt arkiv i Hordaland IKS
Kalfarveien 82
5022 Bergen

BesøksadresseKalfarveien 82, 5022 Bergen


Organisasjonsnummer: 971 348 496
Bankkontonummer: 3624 34  92348

Tilsette

Rune Lothe, dagleg leiar

41412138

rune.lothe@ikah.no 


Knut Kjosås, fagleiar

55306095

knut.kjosaas@ikah.no   


Inge Vikane, konsulent og verneombud

55306091

inge.vikane@ikah.no


Øyvind Olsen, IKT-ingeniør

55306092

oyvind.olsen@ikah.no


Eirik Netteland, rådgjevar

55306098

eirik.netteland@ikah.no


Thea Henriette Skjåk Nielsen, spesialkonsulent

55306094

thea.nielsen@ikah.no


Jørn Harald Grov, konsulent 

55306090

jorn.grov@ikah.no


Janny Sjåholm, spesialkonsulent 

55306093

janny.sjaaholm@ikah.no


Hans Sindre Rein, spesialkonsulent

55306099

hans.rein@ikah.no


Lars Fivelstad Smaaberg, spesialkonsulent

55306096

lars.smaaberg@ikah.no


Elisabeth Rydland Eide, konsulent

55306090

elisabeth.eide@ikah.no


Linn Nodland, konsulent

55306090

linn.nodland@ikah.no


Sverre Fekjan, konsulent

55306090

sverre.fekjan@ikah.no


Herman Krohn-Dale, konsulent

55306090

herman.krohn-dale@ikah.no 

Våre eigarar

Interkommunalt arkiv i Hordaland er eigd av 24 kommunar i det som dekkjer tidligare Hordaland i noverende Vestland fylke: Etne, Sveio, Bømlo, Stord, Fitjar, Tysnes, Kvinnherad, Ullensvang, Eidfjord, Ulvik, Voss, Kvam, Samnanger, Bjørnafjorden, Austevoll, Øygarden, Askøy, Vaksdal, Modalen, Osterøy, Alver, Austrheim, Fedje og Masfjorden kommunar.

Styret

Forvaltninga av Interkommunalt arkiv i Hordaland IKS ligg under eit styre, som er ansvarleg for at selskapet vert drive i samsvar med selskapet sitt føremålet, selskapsavtala samt andre retningsliner vedteke av representantskapet.

Styret

Leiar: Birte Rine Young
Nestleiar: Rune Heradstveit
Medlem: Bente Skjerping
Medlem: Jarle Nakken
Tilsettrepresentant: Inge Vikane

Sekretær: Rune Lothe

Varamedlem: Jenny Aanderaa
Varamedlem: Sigrid Laupsa
Varamedlem: Terje Geithus

 

Valnenmd

Leiar: Bjarte Stølås
Medlem: Trude Buene Birknes
Medlem: Alis Lund Johansen

Representantskapet

Representantskapet er det øvste organet i Interkommunalt arkiv i Hordaland IKS. Kvar eigarkommune er representert ved ein representant som vert valgt av kommunestyre i kvar eigarkommune. Val til representantskapet føl vanlegvis kommunestyreperioden. Ved votering tel representantane sine røyster ulikt i forhold til kommunen sin eigarandel. Repesentatskapen vert leia av ein leiar. 

 

Leiar: Svein Helge Hoflundsengen, Masfjorden kommune
Nestleiar: Anne June Iversen, Askøy kommune